Onarmak

Bir haftadır Köyceğiz’deyiz. Asım her sabah kalkıp çadırımızı kurduğumuz ormanın kıyısındaki köy okuluna toprak mikrobiyolojisi öğrenmeye gidiyor. Bu konuyu toprağı, barındırdığı küçük canlıları seven, anlamaya çalışan, insanı üstün tutmayan ve bütün bildiklerimizin yanında bilemediklerimizin, bilemeyeceklerimizin de olduğunun, doğanın, evrenin insan bilgisinden ibaret olmadığının farkında olan birinden öğreniyor olmak büyük şans.


Asım öğrendiklerini anlattıkça mutlu oluyorum. Fermentasyon, toprak florası, insanın hem içini hem dışını kaplayan beden florası ve bütün varlıkları kaplayan mikrobiyolojik canlılar üzerine çalışıp, düşünürken de böyle mutlu hissetmiştim.
Ve hayret etmiştim.
Evren baktığımız yer/ölçek küçüldükçe büyüyor, büyüdükçe de genişliyor… Biz bedenimizin sınırlı algısıyla anlamaya çalışırken dünyayı, göremediğimiz minicik mesafelerde bambaşka dünyalar ve bilgeler saklı.

Bir haftadır Köyceğiz'deyiz. Asım her sabah kalkıp çadırımızı kurduğumuz ormanın kıyısındaki köy okuluna toprak mikrobiyolojisi öğrenmeye gidiyor. Bu konuyu toprağı, barındırdığı küçük canlıları seven, anlamaya çalışan, insanı üstün tutmayan ve bütün bildiklerimizin yanında bilemediklerimizin, bilemeyeceklerimizin de olduğunun, doğanın, evrenin insan bilgisinden ibaret olmadığının farkında olan birinden öğreniyor olmak büyük şans.

Asım öğrendiklerini anlattıkça mutlu oluyorum. Fermentasyon, toprak florası, insanın hem içini hem dışını kaplayan beden florası ve bütün varlıkları kaplayan mikrobiyolojik canlılar üzerine çalışıp, düşünürken de böyle mutlu hissetmiştim. 
Ve hayret etmiştim. 
Evren baktığımız yer/ölçek küçüldükçe büyüyor, büyüdükçe de genişliyor... Biz bedenimizin sınırlı algısıyla anlamaya çalışırken dünyayı, göremediğimiz minicik mesafelerde bambaşka dünyalar ve bilgeler saklı.

İnsan birçok yerde toprağı öyle hor kullandı ki... Sürerek, ilaçlayarak, aynı ürünü aynı yerde üst üste yetiştirerek, bitki örtüsünü yok ederek yalnız görebildiğimiz anlamda değil, mikrobiyolojik anlamda da kıraçlaştırdı. Toprağın biyoçesitliliği azaldı. Oysa Yaşam'ın değişen koşullara uyum ve esneklik göstermesinin, yeniden yeşerebilmesinin en önemli ayağı biyoçeşitlilik. 
Uzun zamandır kıraç, zarar görmüş, ölmüş toprakları nasıl onarabileceğimizi, yeniden yaşatıp, yeşertebileceğimizi konuşuyoruz. Doğa ile nasıl uyumlanabileceğimizi. Ona rağmen değil onunla nasıl yaşayabileceğimizi. Yalnız toprağı değil kendi ilişkimizi de nasıl onarabileceğimizi... Onarıcı tarım ve hayvancılık ile neleri mümkün kılabileceğimizi. Bu, benim kısacık ömrüm için öyle büyük bir anlam ki; umut ve yaşam gücü dolduruyor içimi.

İnsan birçok yerde toprağı öyle hor kullandı ki… Sürerek, ilaçlayarak, aynı ürünü aynı yerde üst üste yetiştirerek, bitki örtüsünü yok ederek yalnız görebildiğimiz anlamda değil, mikrobiyolojik anlamda da kıraçlaştırdı. Toprağın biyoçesitliliği azaldı. Oysa Yaşam’ın değişen koşullara uyum ve esneklik göstermesinin, yeniden yeşerebilmesinin en önemli ayağı biyoçeşitlilik.
Uzun zamandır kıraç, zarar görmüş, ölmüş toprakları nasıl onarabileceğimizi, yeniden yaşatıp, yeşertebileceğimizi konuşuyoruz. Doğa ile nasıl uyumlanabileceğimizi. Ona rağmen değil onunla nasıl yaşayabileceğimizi. Yalnız toprağı değil kendi ilişkimizi de nasıl onarabileceğimizi… Onarıcı tarım ve hayvancılık ile neleri mümkün kılabileceğimizi. Bu, benim kısacık ömrüm için öyle büyük bir anlam ki; umut ve yaşam gücü dolduruyor içimi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s