Yaz

Nisan ayının son günleriydi; arabadan inip araziye adım atar atmaz bildim bir şeylerin değiştiğini. Bugün o günlerdendi: Mevsim dönümü.


Yerden yüzüme doğru yükselen taze ot kokusu ve birazcık da nem değildi artık, henüz belli belirsiz bir sıcaklıktı ve hem sırtımda hem toprakta ısı o günden sonra hızla artacaktı.
Bastığım yerin yumuşaklığı değişmişti sanki. Yoksa otlar bugün biraz biraz sararmış mıydı? Toprak üstünde daha önce olmayan örümcek ağları peydah olmaya başlamıştı bir anda, bir kaç hafta sonra yağacak Mayıs yağmuruna kadar toprak kuru ve ağ ile kaplı kalacaktı.

Nisan ayının son günleriydi; arabadan inip araziye adım atar atmaz bildim bir şeylerin değiştiğini. Bugün o günlerdendi; mevsim dönmüştü, bahar sona erecekti. Yerden yüzüme doğru yükselen taze ot kokusu ve birazcık da nem değildi artık, henüz belli belirsiz bir sıcaklıktı ve hem sırtımda hem toprakta ısı o günden sonra  hızla artacaktı.  Bastığım yerin yumuşaklığı değişmişti sanki. Yoksa otlar bugün biraz biraz sararmış mıydı? Toprak üstünde daha önce olmayan örümcek ağları peydah olmaya başlamıştı bir anda, bir kaç hafta sonra yağacak Mayıs yağmuruna kadar toprak  kuru ve ağ ile kaplı kalacaktı.  O gün sesi ve ışığı da değişmişti arazinin. Demek çok geçmeden menengiç ve fistıklara dadanacak tüylü tırtıllar yumurtadan çıkmaya başlayacaktı. O zaman sanki daha iyi anladım ve tanıdım baharı; kokusunu, yumuşacıklığını ve canlılıkla uyanışını. Mevsim döndüğünde... Bir günde bahar geride kaldığında ve yazın gelişini kulağıma fısıldadığında belirginleşti bahar da. O günden sonra yeniden serinlese de hava, hatta yağmur yağıp kısa süreliğine her yer yeşile de boyansa biliyordum geçtiğini baharın, değişimin hızla başladığını. Şimdi; otlar dönüşürken sararıp yeniden toprağa başka bir yaban kalktı ayağa. Tarla fareleri, kaplumbağalar, yılanlar, kilim desenli dev böcekler ve akrepler görünür oldu bir bir gözümüze. Dün de bir oluklu kertenleke ❤️ Sıcak bir yaz olacak diyorlar yine. Yaşayacak ve göreceğiz. Bakalım bir dahaki mevsim nasıl gelecek sonra... Bir sabah uyanıp serin ve sonbahar kokulu bir havayla mı, yoksa çiseleyen yağmurla mı? Ve sonbahar geldiğinde neler düşecek yazla ilgili aklıma.. #yaz
O gün sesi ve ışığı da değişmişti arazinin. Demek çok geçmeden menengiç ve fistıklara dadanacak tüylü tırtıllar yumurtadan çıkmaya başlayacaktı.

O zaman sanki daha iyi anladım ve tanıdım baharı; kokusunu, yumuşacıklığını ve canlılıkla uyanışını. Mevsim döndüğünde… Bir günde bahar geride kaldığında ve yazın gelişini kulağıma fısıldadığında belirginleşti bahar da. O günden sonra yeniden serinlese de hava, hatta yağmur yağıp kısa süreliğine her yer yeşile de boyansa biliyordum geçtiğini baharın, değişimin hızla başladığını.

Şimdi; otlar dönüşürken sararıp yeniden toprağa başka bir yaban kalktı ayağa. Tarla fareleri, kaplumbağalar, yılanlar, kilim desenli dev böcekler ve akrepler görünür oldu bir bir gözümüze. Dün de bir oluklu kertenleke ❤️ Sıcak bir yaz olacak diyorlar yine. Yaşayacak ve göreceğiz. Bakalım bir dahaki mevsim nasıl gelecek sonra… Bir sabah uyanıp serin ve sonbahar kokulu bir havayla mı, yoksa çiseleyen yağmurla mı? Ve sonbahar geldiğinde neler düşecek yazla ilgili aklıma…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s