Anadolu Palamut Meşesi

Tazesi, kurusu, içi, dışı ve hatta küçük sincabın kırdığı ile Anadolu Palamut Meşesi'nin palamudu. Kendisi gördüğüm en büyük kadehin sahibi.  Ancak iki sonbaharda büyüyüp olgunlaştılar. İki yıl önce biz bu araziye bakmaya geldiğimizde daha bebektiler.  Tadına baktım ama oldukça acı.  Taze veya pişmiş olarak yenebiliyor ama hastalık dışında canımın çekeceğini hiç sanmıyorum. Sanırım sadece meyvesinin güzelliğine bakıp bakıp gülümseyecegim. Kabuğu soyulup kavrulunca toz haline getiriliyor ve kahve olarak tüketiliyor. En bilinen şifası kuvvetli bir ishal durdurucu olması. Damar büzücü özeliği nedeniyle bağsur tedavisinde de kullanılıyor. İç kanamalarda etkili ve açık yaralarda antiseptik ve egzamaya iyi geliyor. Meyvelerindeki tanen de boya üretiminde ve deri isleme sürecinde kullanılıyor. Tanen kuruyunca azaldığı için taze olarak toplanıyor. Belli ki onun hakkında öğreneceğim çok şey var. Benim sığınağım, gölgeligim olan yaşlı ağacı ise bir önceki postta boy göstermekte 😊 #Kizilmeseler #Turkiyeninagaclari #anadolupalamutmesesi #palamut #mese #mesepalamutu #araziguncem

Tazesi, kurusu, içi, dışı ve hatta küçük sincabın kırdığı ile Anadolu Palamut Meşesi’nin palamudu. Kendisi gördüğüm en büyük kadehin sahibi.
Ancak iki sonbaharda büyüyüp olgunlaştılar. İki yıl önce biz bu araziye bakmaya geldiğimizde daha bebektiler.
Tadına baktım ama oldukça acı.
Taze veya pişmiş olarak yenebiliyor ama hastalık dışında canımın çekeceğini hiç sanmıyorum. Sanırım sadece meyvesinin güzelliğine bakıp bakıp gülümseyecegim. Kabuğu soyulup kavrulunca toz haline getiriliyor ve kahve olarak tüketiliyor. En bilinen şifası kuvvetli bir ishal durdurucu olması. Damar büzücü özeliği nedeniyle bağsur tedavisinde de kullanılıyor. İç kanamalarda etkili ve açık yaralarda antiseptik. Meyvelerindeki tanen de boya üretiminde ve deri isleme sürecinde kullanılıyor. Tanen kuruyunca azaldığı için taze olarak toplanıyor.

Benim sığınağım, gölgeligim olan yaşlı ağacı ise bir önceki postta boy göstermekte 😊

#Kizilmeseler #Turkiyeninagaclari #anadolupalamutmesesi #palamut #mese #mesepalamutu

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s