Bahçemizdeki Dünya

Fotoğraf yükleniyorBahçemizdeki dünya var bugün ceplerimde!!
Biliyor musunuz? Bizim küçücük bir ormanımız var!! Bütün ormanlar benim kardeşim, dostum, sevdiğim ama… yine de bizim bir ormanımız var işte!!

Köye taşındıktan sonra evimden dışarı adım atar atmaz saklanmaya, orman olmaya, öğrenmeye, serinlemeye, sevmeye, maceraya, tanımaya ve anlamaya gidebileceğim bir yer.
Yerleşeceğimiz arazinin yarısı içinde az ağaç olan bir düzlük, diğer yarısı ise içinde çokça yetişkin ağaç ve çalı olan bir orman. Gölgelik, serin, dokunulmamış…
Oraya gitmek benim için öyle büyük bir keyif ki! Hele ki boncuğu ve hatta nasipse doğacak kardeşlerini orada hayal etmek benim gün boyu neşe kaynağım. Biz de o ormanı büyütmekten başka bir şey yapmayacağız. Oradaki bitki birlikteliklerine müdahale etmeyeceğiz. Orayı olduğu gibi çok ama çok seviyoruz. Orası, bizim evimiz.
Pazar günü yürüyüşe çıktık ormanda. Her gidişimizde yeni bir şey keşfediyoruz. Yepyeni şeyler öğreniyoruz. Bu gittiğimizde yabani badem ile tanıştık. Bitivermiş bir yerde. Bolca sakızı vardı üstünde. Meğer yenirmiş o sakızlar. Bizde topladık avuç avuç yedik oracıkta badem sakızını. Boncuk bayıldı çünkü damla sakızına göre oldukça yumuşaktı. Canı çekince çiğniyor şimdi evde. Bol bol mineral hem dişlere hem mideye!!
Güneş alan bir köşede öbeklenmiş, çoktan kurumuş ve tohumunu dibine dökmüş kekiği keşfettik. Mevsimi gelince toplarız diye çok sevindik. Bahçemizin duvarlarının dibinde çokça hayıt çiçeği gördük. Duvarımızı boydan boya çalı formunda sarmış. Yağmur yemeden toplayalım dedik tohumlarını. Saçalım etraftaki boş arazilere. Hayıtın nektarı öyle bol ki!! Arılar buna bayılacak!! Kırmızımsı ve nefis bir balları olacak. Hayıt onlara bal bize de ilaç olacak. Bu bitkinin yağı ve tohumları kadınların mensturasyon problemlerinin hepsine iyi geliyor!! Doğa elleriyle bize şifa dağıtıyor…
Sadece hayıt değil, binbir çeşite çiçek tohumu serpeceğiz o boş arazilere. Arazimizin etrafındaki florayı zenginleştireceğiz. Arılara bir dost eli de bizden olsun diyeceğiz.
Ormanımızda çokça çitlembik (menengiç) ağacı var. Şimdi tam mevsimi. Köylümüz Nuri Amca’yı dinleyip hem topladık hem de yedik kırmızıdan yeşile dönmüş yağlı meyvelerini. Çitlembik de reçineli bir ağaç, toplarken ellerimiz yapış yapış oluyor. Yaşadık ve öğrendik ki gelecek hasada eldiven lazım olacak. Önümüzdeki sene hasat sonrası bu meyvelerden yağ, kahve ve bıttım sabunu da yapılacak.
Sonra antep fıstıklarına baktık. Bu yıl çok fıstık vermemiş. Zaten çok az olan fıstıklarımızı bu sene sincaplarla kuşlar yemiş!! smile ifade simgesi Bize de çok az bırakmışlar. Kalanları topladık, Nuri Amca’nın yaşına bakmadan koca ağaca nasıl tırmandığına şaşırdık kaldık. Alıçlar daha olmamış, onlara dokunmadık.
Yerleşeceğimiz köyde düğün varmış diye duyduk!! Toplandık vardık köye tanışmak için köylüyle. Arazimizi satın aldığımız Nuri Abi’nin yeğeni evleniyordu. Sohbet muhabbetle misafir olduk düğün evine. Yemeklerinden yedik, adetlerini öğrendik, bahçelerini gezdik, komşuluk müjdemizi verdik.
Boncuk kedilerle, oğlaklarla, yolda bulduğu sopalarla oynadı. Oğlakların yavru ağaçların yeni sürgünlerini yediğini öğrendi köydeki komşumuzdan. Sürgünler gidince ağacın büyümesinin geciktiğini, o sürgünlerden büyüyemediğini…
Peynir yapacağım dedim süt sağıp getirdiler hemen. Yumurta da katıverdiler yanımıza, ohh ne ala!!
Bizden haberler şimdilik bu kadar smile ifade simgesi
Haydin uğurlar ola!!

Bunlar bahçemizin bu seneki fıstık hasadından bize kalanlar. Hepsini sincaplar ve kuşlar yemiş 🙂

Sincaplar yediklerinin çöplerini ağacın dibinde bırakmışlar, kuşlar da bir yerlere taşımış orada gagalarıyla kabukları kırmışlar.

Ee ne derler kurda kuşa aşa.

Bu yıl fıstığımız çok az.
Bahçedeki fıstıklar çitlembik ağacına aşılanmış. Ben bir daha aşılama yapmayı düşünmüyorum. Ağaçların üzgün olduğunu hissediyorum.
Oldukları ağaçtan başka bir ağaç gibi davranmak zorunda kalıyorlar.. bu benim için ne kadar incitici ise onlar için de öyle olmalı…
Bence her ağaç kendi olmayı hak ediyor.

Fotoğraf yükleniyorBu bizim Nuri Abimiz!! Kendisini çok ama çok severiz.
Arazimizin eski sahibi oydu. Ondan çok şey öğreniyoruz burası hakkında.
Nuri Abi köyün en iyi taş ocak ustası. Tüm köyün ocaklarını o yapmış. Bizimkine de yardım edecek. Köyün en lezzetli sütü de onun ineklerinden tabi ki. 🙂
Kendisi on kaplan gücünde. Koca koca ağaçlara tırmanıyor.
Galiba ben yaşlanıyorum o gençleşiyor.

Fotoğraf yükleniyor

Bunlar da çitlembik!! Arazimizde en çok bulunan ağaç türü. Reçineli bir ağaç bu da. Sakızından bıttım sabunu yapılıyor ve bu kepeğe iyi geliyor. Bıttım sakızı deniyor bu reçineye.

Çıplak elle topladık yapış yapış olduk ama alıştık bir süre sonra. Meyveleri önce kırmızı, olgunlaştıkça yeşile dönüyor. Şimdi hasat mevsimi. Nuri Abi artık dönmez bu kırmızılar yeşile. Toplayın gayri dedi. Toplamaya başladık. Toplarken sürgünlere zarar vermemeye çalıştık. Meyve veren dallardan çıkıyor yeni sürgünler ve seneye o sürgünler meyve verecekler. Sürgünler kıymetli.. nazik olmak gerekli.

Topladıklarımızı silkeledik ve suya attık. Ham olanlar yüzeyde kaldı, olgunlar da çöktü. Böylece birbirinden ayırdık.

Birazını çiğden yedik. Geri kalanını da kurutuyoruz. Seneye yağını çıkaracağız. Sabun da yapacağız. Kurularının bir kısmını kahve yapıp, birazını da yemişlik ayıracağız.

Menengiç de oldukça şifalı. Enfeksiyon giderici, yara iyileştirici özellikleri var.
Sakızı mideye iyi geliyor.
Kökleri de yaralara.

Doğanın şifalı elleri her yanda.

Fotoğraf yükleniyor

Bunlar hayıt tohumları!!
Bizim enfes balımızın tadının sırrı.
Hayıt bol bol nektar dolu. Eee adı üstünde ballıbabagiller familyasından.
Bizim arazinin sınır duvarlarının etrafını sarmışlar. Topladık yağmur yemeden tohumlarını.

Saçacağız boş buldumuz her yere başka başka çiçek tohumlarıyla birlikte. Floramız zenginleşsin, arılarımız güçlensin, doğa canlansın, bize de bereket ve şifa olsun diye…

Hayıt oldukça şifalı. Ektresi ve tohumları adet sancılarına iyi geliyor. Adet döngüsü düzenliyor ve kadınlık hormonlarını düzenliyor.

Fotoğraf yükleniyorTanıştırayım.
Bizim yabani badem. Buracıkta bitivermiş. Bademleri oldukça acı.
Üstü başı sakız!! Ve sakızları çok tatlı.
Biz de topladık yedik onları bir güzel.
Boncuk sakız niyetine çiğnedi ve yuttu. Ben şifa niyetine.
Reçineler mineral deposu.
Hem dişlere hem mideye hem de depolarımıza iyi gelir.
Siz de bulursanız arada ağaçlarda, bir küçük parça atıverin ağzınıza 😉

Fotoğraf yükleniyor

Burası ormanımızın taşlığı. Öbek öbek taşların altı süprizlerle dolu.  Bakalım neler neler keşfedeceğiz zamanla bu taştan yuvalarda. Yılanlar, böcekler, çeşit çeşit örümcekler ve fareler bizi bekliyor olacak.. kedilerimizin peşinden buralarda koşmak çok neşeli olacak!!

Fotoğraf yükleniyor

Köydeki düğünden bir kare.. gelini uğurladılar. Ondan bu kasvet, bu hüzün 🙂

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s