Astıma iyi gelen ev.

Bir kaç hafta önce kişisel sayfamda, evimize gelen astım hastası yakınlarımızın kendilerini daha sağlıklı hissettiklerinden bahsetmişim ve demişim ki: “Güveçte yaz türlüsü fokurduyor, fırında közlenen biberin kokusu eritici sıcağın tüm rehavetini...

 

Güveçte yaz türlüsü fokurduyor, fırında közlenen biberin kokusu eritici sıcağın tüm rehavetini üzerimden çekip alıyor.. Asım Salihle arazimizde çalışırken, biz kızımla sofrayı hazır etmeye çalışıyoruz. Yeni yuvamıza kavuşmayı iple çekiyoruz.. Kardeşimi yolcu ettim. Kalabalıklarım bir haftalığına azaldı bugün.

Haftaya başka güzel insanlar olacak yanımızda. Başka sohbetler uzayacak sabahlara.. Benimse başka bir diyeceğim var size bu akşam. Bir gözlem demek daha doğru olur.

Kayınvalidem ve annem astım hastası ve bir çok kokuya karşı günlük hayatlarında duyarlılar. Kayınvalidem sarımsak, sirke, sucuk yiyemez, kokusu kriz geçirmesine neden olur örneğin ve gün içerisinde öksürür.
Ancak bizim eve geldiklerinde sarımsak doldurduğum salataları doya doya yer, sucuk, sirke vsden rahatsız olmaz ve öksürmez. Dahası evimizde kalanlar daha rahat uyuduklarından ve bağırsaklarının daha iyi çalıştığından, iyileştiğinden bahsederler her defasında. Bu duyduklarım beni hep çok mutlu eder.

Pek hastalanmadığımız, sindirim sorunu yaşamadığımız, ilaçsız bir çok hastalığı atlattığımız düşünüldüğünde bize bunlar pek de garip gelmiyor.

Öte yandan misafirlerim soruyor.
Neden?

Aslında cevap, evlerimiz arasındaki üç küçük farkta gizli. *Bizim evimizde kimyasal (deterjan, kozmetik vs) yok.
*Evimize paket/tarım ilaçlı/GDOlu gıda ve rafine şeker girmiyor.
*Bizim evde TV yok. Akşamları sakinlik, dinginlik, neşe ve herkesin olduğu gibi kabul edildiği, yargıların var olmadığı bir muhabbet var.

Bu kadarcık fark, bir kaç gün içinde insanı daha sağlıklı hissettiriyor.

Sizce de birini denemeye değmez mi?
Bizce değer. Mutlu akşamlar.

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s