Dünya Saati

Bugün #Dünyasaati günü!! Bu akşam saat 20:30 da 1 saatliğine ışıklarımı kapatacağım. Yalnız değilim!! İstanbul'da Boğaz Köprüsü ve Ortaköy Büyük Mecidiye Camii de benimle birlikte :) Dünya için!! Gelecek için!! Azalan su rezervlerimize, yok olan...

Bugün #Dünyasaati günü!!
Bu akşam saat 20:30 da 1 saatliğine ışıklarımı kapatacağım. Yalnız değilim!! İstanbul’da Boğaz Köprüsü ve Ortaköy Büyük Mecidiye Camii de benimle birlikte 🙂
Dünya için!!
Gelecek için!!
Azalan su rezervlerimize, yok olan bitki ve hayvan türlerimize dikkat çekmek için!!
Kızım için…

Dünya saati nedir?

Dünya Saati etkinliği 2007 yılında Avustralya’da başladı. Ülkedeki tarihi ve anıtsal yapılar, binlerce kurum ve milyonlarca insan ışıklarını bir saatliğine kapatarak, iklim değişikliğiyle mücadele için tüm dünyaya çok önemli bir mesaj verdi. Hepimiz tek evimiz, gezegenimizin karşı karşıya olduğu, başta iklim değişikliği olmak üzere çevre sorunlarıyla mücadele etmek için acilen adım atmalıyız!

Avustralya’da 2 milyondan fazla insan ve 2 binden fazla kurumun katılımıyla başlayan Dünya Saati kısa sürede 7 kıtada, 150’den fazla ülkede, 7 binden fazla şehirde binlerce insana ulaşarak bugün dünyanın en büyük çevre hareketinin adı oldu.

Dünyanın anıtsal ve tarihi yapılarından Sidney Liman Köprüsü, Toronto’daki CN Kulesi, San Francisco’daki Golden Gate Köprüsü, Roma’daki Kolezyum, Çin Seddi ve Boğaziçi Köprüsü gibi küresel öneme sahip birçok anıt yapı ve tarihsel bina, hızla büyüyen kampanyanın umudunu ışıklarını kapatarak tüm dünyaya iletiyor. İklim değişikliğinin etkisi sıcaklıklardaki artışla sınırlı değil. Kuraklık, sel baskınları ve şiddetli kasırgalar gibi aşırı hava olaylarının sıklığı ve etkisinde artış, okyanus ve deniz suyu seviyelerinde yükselme gibi etkenler sonucunda insanlar, bitkiler ve hayvanlar ciddi risk altında. Dünya Saati kampanyası bu yıl İklim değişikliği sorununa dikkat çekmeyi amaçlıyor.

2007 yılında sadece Sydney’de 2.200.000 kent sakininin katıldığı eylemle şehrin enerji harcaması bir saatliğine %10.2 kadar azaldı. Bu sayı, 48 bin’den fazla otomobilin, bir saat boyunca trafikten çıkmasına eşitti. Eylem boyunca şehrin simgeleri olan liman köprüsü ve opera binasının elektrikleri de söndürüldü, sadece ay ışığından yararlanıldı.

Çünkü hangi ülkeden olduğumuz değil, hangi gezegende yaşadığımızın önemli…

Ben kapatıyorum.
Siz?

Ayrıntılı bilgi ve dünyanın her yerinden katılım fotoğrafları için:

http://www.dunyasaati.org/#main-page

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s